Serviste Mükemmellik! Klima Montaj Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klima Arızaları ve Çözümleri

Klima Hataları Ne Anlama Geliyor? – Klima Arızalarını Büyümeden Çözün!

Klima arızaları her zaman klima arıza kodları ile belirmeyebilir. Kimi zaman klima hataları, düşük performans, fazla enerji tüketimi ya da çeşitli aksaklıklarla açığa çıkar. Genellikle klima bakımının ihmal edilmesinden kaynaklanan klima arızaları, ilerlemeden tamir ettirildiğinde onarımlar daha küçük maliyetli olabilir. Ancak klima tamircisine başvurmakta gecikildiğinde klima onarımı için ayrılacak bütçe de büyüyebilir.

[widget-131]

Klima Servislerine En Sık Ulaşan Klima Arızaları Neler?

Yazın ev ve iş yerlerimizi serinleten, kışın ise dondurucu soğuklardan bizleri koruyan klimalar, bakımsızlıktan, bilinçsiz kullanımdan ya da eskimeden dolayı klima arızaları verebilir. Bu durumda klima servisine ulaşmadan önce temel kontrolleri yapabilir, ardından klima hatalarını klima tamircisine iletebilirsiniz. İşte en yaygın klima arızaları:

Klimadan Koku Geliyor: Klimadan koku geliyor sorununun en önemli nedeni, bakımsızlıktır. Klimaların filtrelerinde biriken toz, kir ve bakteriler, ortama salınan hava kalitesinin düşmesine neden olur. Tıkalı filtrelerden ağır bir koku açığa çıkar ve kullanıcıların konforunu bozar. Bu durumda klima arızasının giderilmesi için klima servisine klima bakımı yaptırılması gerekir.

Klima Kapanıyor: Klima açılıp kapanıyor ya da sık sık kapanıyorsa termostat kaynaklı klima hatalarından birini yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda termostatın kontrolü, ayarlanması ve onarımı için en yakın klima tamircisine başvurmanız gerekir.

Klima Sesli Çalışıyor: Klima sesli çalışıyorsa, klimadan tıkırtı sesleri geliyorsa, klima sesli üflüyorsa bu klima arızası genellikle fanların veya motorun aşırı yüklenmesinden kaynaklanır. Klimayı kapatıp tekrar çalıştırın ve klima arızaları devam ediyorsa fan ve motor kontrolü için klima servisine ulaşın.

Klima Isıtmıyor: Klima ısıtmıyorsa dış ünitedeki fan veya kompresörde, ısıtma elemanında ya da termostatta bir arıza olabilir. Aynı şekilde tıkalı filtreler de klima ısıtmıyor sorununa neden olabilir. Bu durumda klimanın ısıtmamasının çözümü için klima servisine başvurmanız gerekir.

Klima Üflemiyor: Klima üflemiyor, klima çalışmıyor ya da sadece gösterge ışıkları yanıp çalışmaya geçmiyorsa bir elektrik arızası, drenaj sorunu, fan ve motor sorunu oluşmuş olabilir. Bu durumda klima arızalarının çözümü için en yakın klima servisi ekibine ulaşın.

Klima Arızaları Tekrarlar mı?

Klima arızaları, doğru onarımlar yapılmaz, orijinal yedek parçalar kullanılmaz, klima bakımı ihmal edilirse tekrar edebilir. Bu durumda temizlik ve bakımın aksatılmaması, klima tamircisinden onarım için destek alınması, bilinçsiz müdahalede bulunulmaması ve orijinal yedek parça kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Ucuz veya düşük kaliteli parçaların kullanılması, kısa sürede tekrar arıza çıkma olasılığını artırabilir. Kullanıcılar, klima hatalarında klima servislerinden destek almak yerine kendileri onarım yapmaya çalışıp daha büyük arızalara yol açabilir. Bu durumda da klima hataları tekrarlayabilir.

[widget-149]

Genel Bakım Eksikliği Klima Arızalarına Yol Açabilir

Klimanın düzenli bakımının yapılmaması, performans sorunlarına neden olabilir. Klimanın iç ve dış ünitelerinin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması önemlidir. Bu, klimanın daha verimli çalışmasını sağlayacak ve klima arızalarını önleyecektir.

Yılda en az 1, ideal olarak da 2 kez klima bakımı yaptırmanız, sık sık klima arıza oluşumunu önler. Oluşan arızaların da maliyetlerinin büyük ölçekli olmamasını sağlar. Bu yüzden klima servislerinden klima bakımı için destek almanızı ve klima hatalarını erkenden fark etmenizi öneririz.

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56