Serviste Mükemmellik! Klima Montaj Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klima Nereye Takılır?

Klima Montajı Nereye Yapılır?

Klima montajı yapılırken, iç ve dış ünitelerin nereye yerleştirileceği büyük önem taşır. Klima iç ünitesi, genellikle oda içindeki en uygun konuma monte edilirken, dış ünite ise bina dışında uygun bir alana yerleştirilir. Klima iç ünitesinin konumu, oda içindeki hava dolaşımını en iyi şekilde sağlayacak ve homojen bir şekilde serinletme veya ısıtma yapacak şekilde belirlenmelidir. 

Öte yandan, dış ünitenin konumu da doğru seçilmelidir; dış ünite, hava sirkülasyonunu engellemeyecek ve dışarıdan gelen gürültüyü minimumda tutacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu nedenle, klima montajı sırasında iç ve dış ünitelerin konumları, hem klimanın verimli çalışması hem de kullanıcı konforu açısından büyük öneme sahiptir. Klima nereye takılır ya da klima montajı nasıl yapılır sorularınızın yanıtı yazımızda…

[widget-146]

Klima İç Ünite Montajı Nereye Yapılır?

Klima iç ünite yeri belirlenirken ilk olarak hava sirkülasyonunun optimum düzeyde sağlanmasına ve klimadan gelen havanın ortamdaki kişilerin yüzüne direkt temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle klima montajı klima servisi tarafından yapılmalıdır. 

Klima iç ünite montajı nereye yapılır diyenler için ayrıca montaj yerinin yanıcı gazlara yakın olmaması ve mutfak cihazlarının bulunduğu yerlerin üzerinde olmamasına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Klima nereye takılır sorunuzun iç ünite için adımları; 

  • Drenaj hattı incelendikten sonra drenaj tesisatı tahrik doğal akışı ile tahliye edilmelidir.
  • İç ünitenin asılacağı yer ağırlık çekebilecek bir yapıda olmalıdır.
  • Güneş ışığına maruz kalınabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.
  • Yüksek elektrik frekansına sahip cihazlardan uzak olunmalıdır.
  • Aşırı nemli ortamlara monte edilmemelidir.

Klima montajı nasıl yapılır diyenler servis ekiplerinin bu hususlara dikkat edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Klima iç ünitenin doğru yere yapılması hem kullanımda tasarruf hem de daha az arızalanmasını sağlar.

Klima Dış Ünite Montajı Nereye Yapılır?

Klima dış ünite yeri belirlenirken kapalı alana yapılmaması gerektiği bilincinde olmalısınız. Klimanın dış ünitesi, hava sirkülasyonunun rahat olduğu, homojen hava dağılımı yapabileceği bir yere yerleştirilmelidir. Ayrıca klima dış ünite montajı için yer belirlenirken tamir, bakım ve söküm işlemlerinin rahatlıkla yapılabileceği bir alan seçilmelidir. 

  • Klima nereye takılır diyorsanız dış ünite montaj duvarının dış ünite ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkta olması gerekir. 
  • Klima montajı duvarın ortasına yapılmamalı, kolon ve kirişlere yakın yerleştirilmelidir. 
  • Klimanın dış ünitesi direkt güneş ışınlarından korunmalıdır. 
  • Klima dış ünite montajı buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın yapılmamalıdır. 
  • Klima direkt toprak zemine monte edilmemelidir. 

Ayrıca klima dış ünitelerinin yatak odası, çalışma odası ve çocuk odalarından uzak olması gerekir. Gürültü ve üfleme havasından korunmak için bu hususa dikkat etmek önemlidir. Klima nereye takılır sorunuzun dış ünite için cevabı genel olarak budur. Klima servisiniz montajı en uygun şekilde gerçekleştirecektir.

[widget-147]

Klima Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima nereye takılır konusunda iç ve dış ünite montajında uyulacak kuralları belirttik. Klima montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken farklı hususlar da vardır. Öncelikle iç ünite için duvar delme işlemi yapılacaksa, doğru boyutta ve konumda delik açılmalıdır. Delik, iç ünitenin monte edileceği yere tam olarak uyacak şekilde olmalıdır. Klima montajında elektrik bağlantıları uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Elektrik bağlantılarının doğru ve güvenli bir şekilde yapılması, klimanın güvenli çalışmasını sağlar.

Klima montajı sırasında drenaj hattı da doğru şekilde kurulmalıdır. Bu, iç üniteden gelen kondens suyunun etkili bir şekilde dışarıya tahliye edilmesini sağlar ve iç ünitenin performansını artırır. Klima montaj işlemi sırasında güvenlik önlemlerine dikkat edilmelidir. Tüm ekipmanların doğru şekilde monte edilmesi ve sabitlenmesi, kazaların önlenmesine yardımcı olur.

Bu önlemler, klima montajı sırasında dikkat edilmesi gereken temel noktalardır ve doğru şekilde uygulandığında klimanın verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Klima nereye takılır sorunuza ayrıntılı yanıt almak ve klima montajı nasıl yapılır konusunda detaylara hakim olmak istiyorsanız klima montaj ekibimizle görüşebilirsiniz. Klima montaj fiyatları hakkında da bilgi alabilirsiniz. 

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56